CS13-00W130-07-1
DigiKey Part Number
2603-CS13-00W130-07-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS13-00W130-07-1
Description
SPEAKER 8OHM 0.5W 90DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 500 mW 1.04 kHz ~ 20 kHz Top Round
EDA/CAD Models
CS13-00W130-07-1 Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Rated
500 mW
Packaging
Tray
Power - Max
1 W
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Round
Type
General Purpose
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Frequency Range
1.04 kHz ~ 20 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
1.3kHz
Termination
Wire Leads with Connector
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Efficiency - dBA
90.00
Height - Seated (Max)
0.282" (7.16mm)
Efficiency - Testing
500mW/10cm