APSG160ELL271MF08S
DigiKey Part Number
565-4200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSG160ELL271MF08S
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 15mOhm 20000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APSG160ELL271MF08S Models
Category
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.8 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm