APXA160ARA151MJ80G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APXA160ARA151MJ80G |
Description | CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 26mOhm 15000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | APXA160ARA151MJ80G Models |
Category | Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Chemi-Con | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 3.43 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm) |
Capacitance 150 µF | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Rated 16 V | Package / Case Radial, Can - SMD |
ESR (Equivalent Series Resistance) 26mOhm |