SMDSW.015 100G
DigiKey Part Number
SMDSW.015100G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDSW.015 100G
Description
SOLDER WIRE 63/37 TIN/LEAD NO-CL
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Leaded No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn63Pb37 (63/37) 27 AWG, 28 SWG Spool, 3.53 oz (100g)
Category
Diameter
0.015" (0.38mm)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Melting Point
361°F (183°C)
Series
Flux Type
No-Clean, Water Soluble
Packaging
Bulk
Wire Gauge
27 AWG, 28 SWG