DCCM21PSBN
DigiKey Part Number
116-1168-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM21PSBN
Description
CONN MICRO-D PLUG 21POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DCCM21PSBN Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C