CQB150W-110S48
DigiKey Part Number
2034-3342-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB150W-110S48
Description
DC DC CONVERTER 48V 154W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 3.2A 43V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CQB150W-110S48 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Railway
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
90.5%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
43V
Supplier Device Package
Module
Voltage - Input (Max)
160V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output (Max)
3.2A
Standard Number
50155; 60950-1
Power (Watts)
154 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
3 kV