CQB75W-48S24
DigiKey Part Number
2034-2797-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB75W-48S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 75W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 3.12A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
CQB75W-48S24 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
3.12A
Standard Number
Power (Watts)
75 W