MS2201L12
DigiKey Part Number
2449-MS2201L12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS2201L12
Description
SWITCH SLIDE DPDT 0.2A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch DPDT Through Hole
Category
Actuator Length
12.00mm
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Silver
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
DPDT
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Timing
Not Specified
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Function
On-On
Switch Travel
4.00mm
Current Rating (Amps)
200mA (DC)
Electrical Life
10,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V