3020-50-0300-00-TR
DigiKey Part Number
1175-3020-50-0300-00-TR-ND - Tape & Reel (TR)
1175-3020-50-0300-00-CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3020-50-0300-00-TR
Description
IDC BOX HEADER, 0.100" (2.54MM),
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 50 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.358" (9.10mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Number of Positions
Features
Keying Slot, Pick and Place
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)