CSEG0420H-3R3M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CSEG0420H-3R3M |
Description | FIXED IND 3.3UH 7.5A 29.8 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 7.5 A 29.8mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss, Soft Saturation |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Saturation (Isat) 5.5A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 29.8mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Wirewound | Features Low DCR, Low Loss, Soft Saturation |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case 2-SMD |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.093" (2.35mm) |