CSEG0430H-1R5M
DigiKey Part Number
4044-CSEG0430H-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSEG0430H-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSEG0430H-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSEG0430H-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 11A 10.5 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 11 A 10.5mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss, Soft Saturation
DC Resistance (DCR)
10.5mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Supplier Device Package
0430
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.132" (3.35mm)
Current - Saturation (Isat)
9.2A