CSEG1010-6R8M
DigiKey Part Number
4044-CSEG1010-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSEG1010-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSEG1010-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSEG1010-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 22A 7 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 22 A 7mOhm Max 2-SMD
Category
Current - Saturation (Isat)
24A
DC Resistance (DCR)
7mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.457" L x 0.413" W (11.60mm x 10.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)