ACDBQC70-HF
DigiKey Part Number
641-ACDBQC70-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
641-ACDBQC70-HFCT-ND - Cut Tape (CT)
641-ACDBQC70-HFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACDBQC70-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 0402C
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 70 V 70mA Surface Mount 0402C/SOD-923F
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
70mA
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Supplier Device Package
0402C/SOD-923F
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 125°C