CGRKM4004-HF
DigiKey Part Number
641-1512-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1512-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1512-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGRKM4004-HF
Description
DIODE STD 400V 1A KM/SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1A Surface Mount KM/SOD-123F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGRKM4004-HF Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
KM/SOD-123F
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A