DF15005ST-G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V Surface Mount DFS
DF15005ST-G
DigiKey Part Number
DF15005ST-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF15005ST-G
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1.5A DFS
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1.5 A
Manufacturer
Comchip Technology
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
1.5 A