AC-B181513-10
AC-B181513-10
AC-B181513-10
DigiKey Part Number
4771-AC-B181513-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC-B181513-10
Description
HOSPITAL-G PWR CRD 5-15P/C13 10'
Customer Reference
Detailed Description
10.00' (3.05m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
Category
Wire Gauge
18 AWG
Manufacturer
CompuCablePlusUSA
Shielding
Unshielded
Series
Length
10.00' (3.05m)
Packaging
Retail Package
Approval Agency Marking
CSA, cUL, UL
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125V
2nd Connector
IEC 320-C13
Current Rating (Amps)
10A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C