226CKS100M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 10,844
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
Nichicon
In Stock: 480
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7.536Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
226CKS100M
DigiKey Part Number
226CKS100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
226CKS100M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
310.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.536Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C