CD4FA102GO3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF Mica Capacitor 100 V Radial
CD4FA102GO3
DigiKey Part Number
CD4FA102GO3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD4FA102GO3
Description
CAP MICA 1000PF 2% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
1000 pF
Features
RF, High Frequency
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.311" (7.90mm)