STMGFS30243R3-N1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed DC DC Converter 1 Output 3.3V 7.5A 36V Input
STMGFS30243R3-N1
DigiKey Part Number
STMGFS30243R3-N1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STMGFS30243R3-N1
Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
7.5A
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Power (Watts)
25W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
4.61" L x 2.05" W x 1.06" H (117.1mm x 52.1mm x 26.9mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
3.3V