SUCW1R54815B
DigiKey Part Number
1776-3549-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUCW1R54815B
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 1.5W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 50mA, 50mA 36V - 76V Input
Category
Current - Output (Max)
50mA, 50mA
Mfr
Power (Watts)
1.5 W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
73%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Max)
76V
Size / Dimension
0.88" L x 0.50" W x 0.28" H (22.4mm x 12.7mm x 7.0mm)