CB3-3I-40M000000
DigiKey Part Number
110-CB3-3I-40M000000TR-ND - Tape & Reel (TR)
110-CB3-3I-40M000000CT-ND - Cut Tape (CT)
110-CB3-3I-40M000000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB3-3I-40M000000
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS TTL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz XO (Standard) HCMOS, TTL Oscillator 5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CB3-3I-40M000000 Models
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
50mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)