SWI10B-5-NB-MUB
DigiKey Part Number
179-SWI10B-5-NB-MUB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI10B-5-NB-MUB
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWI10B-5-NB-MUB Models
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
USB Micro
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
NEMA 1-15P
Size / Dimension
2.48" L x 0.89" W x 1.61" H (63.1mm x 22.5mm x 41.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
cULus, FCC
Voltage - Output
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
2A
Base Product Number
Power (Watts)
10 W