CMLE063T-1R5MS
DigiKey Part Number
2037-CMLE063T-1R5MSTR-ND - Tape & Reel (TR)
2037-CMLE063T-1R5MSCT-ND - Cut Tape (CT)
2037-CMLE063T-1R5MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMLE063T-1R5MS
Description
FIXED IND 1.5UH 12A 8.9 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 12 A 8.9mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMLE063T-1R5MS Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
8.9mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
14.8A