Q48SK12025NRFH
DigiKey Part Number
941-1012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q48SK12025NRFH
Description
DC DC CONVERTER 12V 300W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 25A 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
300 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 112°C
Type
Isolated Module
Efficiency
95.2%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
25A