XB24-AUI-001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Digi
In Stock: 1,843
Datasheet
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, U.FL Surface Mount
Modems Routers & Gateways: What's the Difference?
XB24-AUI-001
DigiKey Part Number
XB24-AUI-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24-AUI-001
Description
RF TXRX MODULE 802.15.4U.FL SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Sensitivity
-92dBm
Antenna Type
Antenna Not Included, U.FL
Utilized IC / Part
EM357
Voltage - Supply
2.8V ~ 3.4V
Current - Receiving
50mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
45mA
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C