XB24-DMUIT-250 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Digi
In Stock: 17,006
Datasheet
Direct
Digi
In Stock: 1,843
Datasheet
General ISM > 1GHz Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, U.FL Through Hole
Randall Restle interviews Michi Yoneda from Cypress at Embedded World 2018
XB24-DMUIT-250
DigiKey Part Number
602-1274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24-DMUIT-250
Description
RF TXRX MOD ISM>1GHZU.FL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Sensitivity
-92dBm
Antenna Type
Antenna Not Included, U.FL
Utilized IC / Part
EM357
Voltage - Supply
2.8V ~ 3.4V
Current - Receiving
50mA
RF Family/Standard
General ISM > 1GHz
Current - Transmitting
45mA
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C