XB24-Z7WIT-004 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Digi
In Stock: 698
Datasheet
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Wire Antenna Through Hole
Modems Routers & Gateways: What's the Difference?
XB24-Z7WIT-004
DigiKey Part Number
602-1098-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24-Z7WIT-004
Description
RF TXRX MODWIRE ANTENNA TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Output
1dBm
Mfr
Sensitivity
-96dBm
Packaging
Tray
Antenna Type
Integrated, Wire Antenna
Utilized IC / Part
EM250
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
RF Family/Standard
Current - Receiving
38mA ~ 40mA
Protocol
Current - Transmitting
35mA ~ 45mA
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C