XBP24-ASI-080 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Digi
In Stock: 67
Datasheet
Modems Routers & Gateways: What's the Difference?
Randall Restle interviews Michi Yoneda from Cypress at Embedded World 2018
XBP24-ASI-080
DigiKey Part Number
XBP24-ASI-080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24-ASI-080
Description
RF TXRX MOD 802.15.4RPSMA TH
Customer Reference
Detailed Description
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, RP-SMA Through Hole
Category
Sensitivity
-100dBm
Mfr
Serial Interfaces
UART
Series
Antenna Type
Antenna Not Included, RP-SMA
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
2.8V ~ 3.4V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
55mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
215mA
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C