AL5809-40QP1-7
DigiKey Part Number
31-AL5809-40QP1-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AL5809-40QP1-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AL5809-40QP1-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AL5809-40QP1-7
Description
IC LED DRVR LIN PWM 40MA PDI123
Detailed Description
LED Driver IC 1 Output Linear Dimming 40mA PowerDI™ 123
Category
Voltage - Output
60V
Current - Output / Channel
40mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Linear
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Voltage - Supply (Max)
60V