BZT585B5V6TQ-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZT585B5V6TQ-7 |
Description | DIODE ZENER 5.6V 350MW SOD523 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 5.6 V 350 mW ±2% Surface Mount SOD-523 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA |
Mfr | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±2% | Package / Case |
Power - Max 350 mW | Supplier Device Package SOD-523 |
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms | Base Product Number |
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V |