BZT585B5V6TQ-7
DigiKey Part Number
31-BZT585B5V6TQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZT585B5V6TQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZT585B5V6TQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT585B5V6TQ-7
Description
DIODE ZENER 5.6V 350MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 350 mW ±2% Surface Mount SOD-523
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
350 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V