BZX84C20W-7-F
DigiKey Part Number
31-BZX84C20W-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZX84C20W-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZX84C20W-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C20W-7-F
Description
DIODE ZENER 20V 200MW SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 200 mW ±6% Surface Mount SOT-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 14 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C (TJ)
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-323
Power - Max
200 mW