2BZX84C27-AQ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Panjit International Inc.
Panjit International Inc.
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 27 V 300 mW ±5% SOT-23-3 (TO-236)
2BZX84C27-AQ
DigiKey Part Number
4878-2BZX84C27-AQTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2BZX84C27-AQ
Description
DIODE ZENER ARRAY 27V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
2BZX84C27-AQ Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.9 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Configuration
1 Pair Common Anode
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
27 V
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max
300 mW