DIT100N10
DigiKey Part Number
4878-DIT100N10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIT100N10
Description
MOSFET TO220AB N 100V 0.0099OHM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 100A (Tc) 200W (Tc) Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DIT100N10 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
85 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4800 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
200W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13mOhm @ 40A, 10V