P6SMBJ70CA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | P6SMBJ70CA |
Description | TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AA |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 113V Clamp 5.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | P6SMBJ70CA Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.3A |
Mfr | Power - Peak Pulse 600W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V | Package / Case DO-214AA, SMB |
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V |