200AWMDP2T4A1M61RE
DigiKey Part Number
141-200AWMDP2T4A1M61RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200AWMDP2T4A1M61RE
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch DPDT Through Hole, Right Angle
EDA/CAD Models
200AWMDP2T4A1M61RE Models
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
10.41mm
Series
Illumination
Non-Illuminated
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Bushing Thread
Unthreaded
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Features
Epoxy Sealed Terminals
Switch Function
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
0.4VA (AC/DC)
Actuator Material
Brass, Chrome Plated
Voltage Rating - AC
20 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
20 V