KC43A30.001NLS
KC43A30.001NLS
Additional Requirements for Selecting a Switch
KC43A30.001NLS
DigiKey Part Number
EG1958-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KC43A30.001NLS
Description
SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 3 Position 4P3T 350mA (AC) 125 VAC Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KC43A30.001NLS Models
Category
Voltage Rating - AC
125 V
Manufacturer
E-Switch
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Series
Actuator Length
30.00mm
Packaging
Bulk
Angle of Throw
30°
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
3
Contact Finish
Silver
Index Stops
Fixed
Mounting Type
Panel Mount
Number of Decks
1
Termination Style
Solder Lug
Number of Poles per Deck
4
Depth Behind Panel
18.50mm
Circuit per Deck
4P3T
Panel Cutout Dimensions
Circular - 9.80mm Dia
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
350mA (AC)