601W-36RED
DigiKey Part Number
461-1060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
601W-36RED
Description
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 36"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36.0" (914.40mm) Banana Plug, Single, Stackable To Mini Hook Patch Cord 5000V (5kV)
Category
Cable Length
36.0" (914.40mm)
Manufacturer
E-Z-Hook
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Front Stacking
Voltage - Rated
5000V (5kV)
Configuration
Banana to Grabber, Hook
Current Rating (Amps)
4A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Mini Hook
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 4
Check for Additional Incoming Stock
All prices are in NZD
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
In-Stock: 20
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 18"
In-Stock: 8
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 60"