B1325-2R5106-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 116
Datasheet
10 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 60mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
How to correctly size a Supercapacitor
B1325-2R5106-R
DigiKey Part Number
283-2782-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1325-2R5106-R
Description
CAP 10F -20% +80% 2.5V T/H
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
10 F
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
1.118" (28.40mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 1kHz