BK/ABC-12-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-2608-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BK/ABC-12-R |
Description | FUSE CERM 12A 250VAC 125VDC 3AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Breaking Capacity @ Rated Voltage 750A AC, 10kA DC |
Part Status Active | Melting I²t 133.3 |
Mounting Type Requires Holder | Approval Agency CSA, UL |
Fuse Type | Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.0068 Ohms |
Voltage Rating - AC 250 V |