BK/ABC-30-R
DigiKey Part Number
283-2614-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/ABC-30-R
Description
FUSE CERM 30A 250VAC 125VDC 3AB
Detailed Description
30 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A AC, 400A DC
Melting I²t
1429.0
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.002225 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V