BK/ABC-B-12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
WEC
In Stock: 216
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/ABC-B-12
DigiKey Part Number
283-BK/ABC-B-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/ABC-B-12
Description
FUSE CERM 12A 250VAC 125VDC 3AB
Detailed Description
12 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage
750A AC, 10kA DC
Melting I²t
129.6
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0068 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V