BK/GDC-630MA
DigiKey Part Number
283-BK/GDC-630MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GDC-630MA
Description
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
630 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BK/GDC-630MA Models
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
1.33
Approval Agency
cULus, IMQ
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.186 Ohms