BK/HTB-32I-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1,361
Datasheet
Fuse Holder 20 A 250V 1 Circuit Cartridge Panel Mount
BK/HTB-32I-R
BK/HTB-32I-R
BK/HTB-32I-R
DigiKey Part Number
283-2870-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/HTB-32I-R
Description
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Amps)
20 A
Mfr
For Use With/Related Products
3AG, 1/4" x 1-1/4" (SFE-20)
Series
Fuse Type
Cartridge
Packaging
Bulk
Fuseholder Type
Holder
Part Status
Active
Number of Circuits
1
Mounting Type
Voltage
Fuse Size
0.25" Dia x 1.26" L (6.35mm x 32mm)
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)