BK/MDL-10-R
DigiKey Part Number
283-2736-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/MDL-10-R
Description
FUSE GLASS 10A 32VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 32 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - AC
32 V
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Melting I²t
64.4
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.01 Ohms