BK1/GMA-1.5-R
DigiKey Part Number
283-3267-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1/GMA-1.5-R
Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
1.5 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Packaging
Bag
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Melting I²t
1.6
Approval Agency
CSA, PSE, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.09 Ohms