BK1/GMD-630-R
DigiKey Part Number
283-BK1/GMD-630-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1/GMD-630-R
Description
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
630 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
3.1
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.629 Ohms