BK1-MDP-6-25-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
6.25 A 500 V 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
BK1-MDP-6-25-R
DigiKey Part Number
283-BK1-MDP-6-25-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1-MDP-6-25-R
Description
FUSE CERAMIC 6.25A 500VAC/250VDC
Detailed Description
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA AC, 2kA DC
Melting I²t
64.0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
0.0225 Ohms