BK1/S501-800-R
DigiKey Part Number
283-BK1/S501-800-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1/S501-800-R
Description
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
800 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Melting I²t
0.097
Approval Agency
BSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.245 Ohms