CB61F12A-TR1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CB61F12A-TR1 |
Description | FUSE BRD MNT 12A 125VAC/VDC 2SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 300A DC |
Part Status Active | Melting I²t 40.0 |
Mounting Type Surface Mount | Approval Agency CQC, cULus |
Fuse Type | Size / Dimension 0.240" L x 0.101" W x 0.101" H (6.10mm x 2.57mm x 2.57mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.005 Ohms |
Voltage Rating - AC 125 V |